Trudnoća je specifično razdoblje u životu žene u kojem se događaju mnogobrojne promjene sve do samog poroda. Uz brojna dnevna opterećenja trudnoća nerijetko potiče pozitivne zdravstvene promjene (rješavanje loših navika). Tjelesna aktivnost i vježbanje su od izrazite važnosti i dobrobiti u trudnoći uz pridržavanje sigurnosnih smjernica te ono može postati obrazac ponašanja koje će žena trajno usvojiti i prakticirati u budućnosti.
Brojna istraživanja pokazala su da redovito vježbanje u trudnoći koristi u: održavanju tjelesne kondicije, održavanju i zdravom prirastu tjelesne mase, poboljšanju mentalnog zdravlja i dobrog osjećanja, smanjuje rizik od razvoja dijabetesa, poboljšava se cirkulacija, smanjuju se edemi, glavobolje te bolovi u leđima. Korisni učinci vježbanja mogu utjecati na način poroda, smanjenje bolnosti te dužinu trajanja poroda. Osim na žene, korisni učinci vježbanja su odražavaju i na fetusu: smanjenje makrosomije, uredna porođajna težina, manje porođajne komplikacije, te na dijete nakon poroda: bolje zdravlje u djetinjstvu, manje masnog tkiva i metaboličkih poremećaja te uspješniji motorički i intelektualni razvoj.
Ukoliko nema komplikacija i kontraindikacija za vježbanje tijekom trudnoće ono se preporučuje svim trudnicama i to od samog početka.
Važno je podsjetiti žene da ne smiju zaboraviti na sebe i moraju preuzeti brigu za svoje zdravlje.